Stożek rogówki – objawy i popularne metody leczenia

Na voigtklinikaoka.pl znajdziesz więcej szczegółów o korekcie stożka rogówki.

Stożek rogówki to schorzenie, które niezmiernie utrudnia codzienne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a przy tym może być przyczyną kolejnych chorób oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych lekarze potrafią jednakże zaradzić tym problemom. Jak zatem powinna przebiegać korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki manifestuje się już w 30. roku życia

Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która silnie koncentruje promienie światła. Mieści się przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, lecz ma mnóstwo nocyceptorów. W okolicy trzydziestego roku życia może ulec odkształceniu polegającemu na uwypukleniu i ścieńczeniu w centralnej części. Dzieje się tak w wyniku osłabienia tkanki, która, według niektórych teorii, staje się podatna na działanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się bardziej wrażliwy na promienie świetlne. Chorzy uskarżają się też na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach zdarza się również podwójne widzenie. Choroba ta niejednokrotnie współistnieje z pozostałymi wadami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Szczęśliwie dzisiaj skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na początkowym etapie dolegliwość jest prostowana za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych, po pewnym czasie jednak niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – efektywne metody

Korekcję stożka rogówki prowadzi się za pomocą wielu zabiegów medycznych. Obecnie najefektywniejszym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcie stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. zabieg Topoguided. Najlepsze rezultaty zapewniają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie miopii albo niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkowicie usunie wadę wzroku.

Siedziba firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]