Tutaj uzyskasz więcej informacji o bólu kręgosłupa
Nawracający ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub między łopatkami powoli zaczyna być codziennością dla dużego odsetka populacji. W dzisiejszych czasach nie jest to już niedyspozycja, z którą mierzą się tylko osoby w starszym wieku. Praca biurowa połączona z małą aktywnością fizyczną powoduje, że bólu tego typu doświadczają także młodsze osoby.
Źródło bólu kręgosłupa
Ból kręgosłupa może mieć kilka źródeł. Jego występowanie np. w odcinku piersiowym często powiązane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeżeli ból ten rozprzestrzenia się w stronę ramion oraz barku. Ból kręgosłupa piersiowego może również informować o rozwijaniu się zmian reumatycznych bądź chorób organów wewnętrznych, toteż jego leczenie zaczyna się m.in. od sprawdzenia tego rodzaju źródeł. Z kolei ból kręgosłupa lędźwiowego oraz ból między łopatkami często jest następstwem nadwyrężenia struktury kręgosłupa (mięśni, ścięgien albo więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego na ogół przestawianiem wielokilogramowych obiektów lub złą postawą. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest ignorowany, gdyż zanika po wypoczynku, jednak może on być oznaką początków przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Naturalnie ból pleców bywa również konsekwencją przeróżnych stanów zapalnych lub obrażeń często tak drobnych, iż odgrzebujemy je z pamięci dopiero podczas wizyty w gabinecie lekarskim.
Jak walczyć z bólem kręgosłupa?
Bólu pleców nie wolno lekceważyć i trzeba natychmiast umówić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Jest on w stanie orientacyjnie zidentyfikować typ i przyczynę bólu, a następnie wystawi skierowanie do stosownego lekarza specjalisty, który wybierze efektywny kierunek leczenia. Nie warto jednak czekać, aż pojawi się ból krzyża. Nawet jeśli z kręgosłupem nie mieliśmy na razie problemów. Z tego też powodu lekarze rekomendują pamiętanie o poprawnej postawie, np. w trakcie pracy przy biurku, dbanie o odpowiednią wagę, a także regularny ruch. Naprężone mięśnie grzbietu czy karku można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych bądź przy użyciu urządzeń do wibroterapii. Taki masaż wibracjami umacnia mięśnie, co osłabia bóle przeciążeniowe oraz pobudza krążenie limfy i krwi.
Siedziba firmy:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]