Kwas hialuronowy w kosmetologii i innych dziedzinach medycyny

Kwas hialuronowy – wbrew swojej nazwie – jest polisacharydem, który występuje w różnych tkankach organizmów żywych, np. w ciałku szklistym oka. Niemniej jednak najwięcej można go znaleźć w tkance skórnej. Stymuluje on wytwarzanie kolagenu, a przy tym dysponuje także zdolnością wiązania sporych ilości H2O, innymi słowy wody, i to właśnie m.in. za jego sprawą skóra jest jędrna. Wraz z upływem lat stężenie kwasu hialuronowego pomału się obniża, przez co skóra wiotczeje. W ten sposób powstają zmarszczki, będące normalnym skutkiem nieuniknionego zjawiska, jakim jest starzenie się.

Kwas hialuronowy i jego szerokie zastosowanie w medycynie

Choć kwas hialuronowy przede wszystkim kojarzy się z zabiegami medycyny estetycznej, ten organiczny związek chemiczny wykorzystywany jest w o wiele większym zakresie. Wykorzystuje się go m.in. w reumatologii do leczenia różnego typu zwyrodnieniowych chorób stawów czy w okulistyce w procesie leczenia syndromu suchego oka. W medycynie estetycznej natomiast kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach mających na celu wygładzenie zmarszczek, podniesienie brwi, korekcję kształtu nosa, modelowanie brody, okolic ust i podbródka, likwidację cieni pod oczami czy zaakcentowanie kości policzkowych. Poza zabiegami na twarz, kwas hialuronowy wykorzystuje się także na włosy (wzmacnianie cebulek włosów) i na dłonie.

Najczęstsze przeciwwskazania do wykonania zabiegów kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, więc ewentualne podrażnienia czy reakcje alergiczne po zabiegu pojawiają się z rzadka, ale nie można z góry ich wykluczać. Przed zabiegiem specjalista prowadzi z pacjentem konsultację, podczas której ustala, czy istnieją przeciwwskazania do przystąpienia do procedury wstrzykiwania kwasu hialuronowego, takie jak między innymi ciąża, skłonność do blizn przerostowych, infekcje skóry bądź opryszczka, a także potencjalna nadwrażliwość na ten polisacharyd.

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego odbywa się za pomocą “tępej” igły, która dzięki obłemu zakończeniu nie rani tkanek jak zwykła igła. Zależnie od rozmiaru obszaru ostrzykiwanej części ciała, zabieg ten trwa zwykle od 30 do 90 minut. Po zabiegu na skórze mogą pojawiać się obrzęki, które utrzymują się około dwaczasem trzy dni. Wypada podkreślić, iż efekty, jakie dają zastrzyki kwasem hialuronowym nie są permanentne, bowiem ten związek jest naturalnie metabolizowany przez organizm.