botoks kielce, botoks zabieg

Botoks i jego zastosowanie w medycynie

Toksyna botulinowa, popularnie zwana po prostu botoksem, to substancja na bazie białka wytwarzana przez pewien typ bakterii żyjących w warunkach beztlenowych, która wskutek swoich właściwości znalazła rozległe zastosowanie w medycynie, przede wszystkim estetycznej. Jak wobec tego wykorzystuje się tę neurotokstynę i czy jest ona bezpieczna?

Botoks – wykorzystywany w leczeniu niekontrolowanego zgrzytania zębami oraz zeza

Botulinotoksyna jest jedną z silniejszych znanych egzotoksyn, której działanie opiera się na ograniczaniu impulsów transmitowanych między nerwami a mięśniami. To z tej przyczyny jego spożycie (przykładowo wraz z przeterminowanym pożywieniem) może być bardzo niebezpieczne, bowiem w skrajnych casusach kończy się niewydolnością oddechową. Jednakże ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, jaki daje botulinotoksyna, medycy od pół wieku wykorzystują do leczenia schorzeń, w których stwierdza się zbytnie napięcie mięśniowe, między innymi przy przykurczach po udarze, trudnych kazusach zeza czy kurczu twarzy. Botoks często stosuje się także w leczeniu bruksizmu, innymi słowy kompulsywnego tarcia zębami, gdyż ostrzyknięcie odpowiednich miejsc toksyną botulinową redukuje napięcie mięśni żuchwy, a w konsekwencji zapobiega pękaniu szkliwa oraz starciu koron zębowych. Botulinotoksyna pomaga również osobom skarżącym się na nadpotliwość – zaaplikowana w obszary, gdzie organizm wytwarza zbyt duże ilości potu, hamuje jego wydzielanie się nawet do pół roku.

Botoks – likwidacja “zmarszczki gniewu oraz zmarszczek mimicznych

Zwykły mieszkaniec Polski najczęściej botoks łączy jednak z zabiegami estetycznymi. I owszem, neurotoksyna ta jest tu wykorzystywana w dość szeroko. Stosuje się ją w zabiegach mających na celu likwidację zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg bezbolesny i krótki. Preparat botoksu zmniejsza napięci mięśni przyczyniające się do formowania się zmarszczek i wyrównuje skórę. Dlatego głównie wykorzystuje się go do likwidacji tzw. “zmarszczek palacza” czy zmarszczek mimicznych tworzących się w okolicach oczu. Z pomocą botulinotoksyny można również zredukować intensywny łojotok skóry czoła.

Siedziba firmy:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]