Gdzie wykonać badania psychologiczne kierowców?

Zleć badania psychotechniczne Bielsko.

Na sytuację na szosach w szczególnym stopniu rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich auta. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i busów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji w myśl prawa muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat kilka słów. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Reguły badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Mają one postać konwersacji z badanym, w czasie której odpowiada on na pytania na temat zachowań w ekstremalnych przypadkach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest zdolność szybkiej reakcji, podzielność uwagi, percepcja prędkości i widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można jednak trochę zwiększyć. Jak? W internecie znajdziemy różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]