Czym jest audyt SEO?

Dowiedz się więcej o SEO audycie - zajrzyj tutaj.

Zgodnie z definicją internetowego wydania Słownika Języka Polskiego PWN audyt to kontrola firmy, przedsiębiorstwa bądź spółki pod kątem różnych czynników, między innymi organizacyjnych i finansowych, jak również analiza możliwości dalszego rozwoju. Co, biorąc powyższe pod uwagę, oznacza zatem audyt SEO? Jest to gruntowna analiza strony www, oceniająca przeróżne jej elementy, jak prędkość wczytywania się witryny, strukturę nagłówków, kod strony, tytuły i opisy meta i wiele innych aspektów. Prócz samego zestawienia błędów i nieprawidłowości, w dobrym audycie SEO powinny znaleźć się również wytyczne co do rozwiązania wymienionych problemów.

Audyt SEO bada stronę internetową pod kątem zgodności ze standardami W3C, treści na stronie, dostępności, jak również bezbłędności kodu. Poza tym sprawdzane jest również, czy strona jest przyjazna dla wyszukiwarek. Podsumowując, audyt SEO zamawia się w agencji, aby wskazała ona wszelkie błędy na stronie i – co najistotniejsze – zaproponowała rozwiązania, które pomogą je naprawić.

Sygnały, że czas zlecić audyt SEO

Online znajduje się mnóstwo stron oraz narzędzi, przy użyciu których można prędko i za darmo przeprowadzić audyt SEO strony www. Pozytywy takiego rozwiązania? Cena oraz szybkość. Wady? Jest ich sporo. Bezpłatne narzędzia czy też wersje testowe z niewielką paletą opcji, są niedoskonałe. Jeżeli już znajdą jakieś uchybienia na stronie, to zazwyczaj nie wszystkie. Mnóstwo błędów (przykładowo w kodzie) dostrzec można jedynie w trakcie analizy wykonanej nie przez oprogramowanie, a przez specjalistę w danym obszarze.

Na płatny audyt SEO realizowany przez agencję należy poczekać w większości wypadków od kilkunastu dni do około miesiąca. Termin na przekazanie analizy powinien zostać wskazany w umowie podpisanej z agencją, która podjęła się jego przeprowadzenia. Taki audyt umożliwia wykrycie wszystkich newralgicznych problemów występujących w witrynie. Jeśli strona była utworzona na platformie pokroju Shoper czy Magento lub na otwartym szablonie, to problemów do naprawienia może być mnóstwo. Kiedy strona wolno się wczytuje, a na istotne dla klienta frazy wyświetla się daleko za pierwszą pięćdziesiątką wyników wyszukiwania, to również są to oznaki, iż zamówienie w zewnętrznej firmie SEO audytu będzie dobrym pomysłem.

Jakie problemy wykrywa SEO audyt?

Dokładnie przeprowadzony audyt SEO może ujawnić wiele błędów strony, m.in:

 • brak lub niewłaściwa integracja z narzędziami Google (przykładowo Google Search Console),
 • przyczyny niskiej widoczności witryny na frazy kluczowe,
 • rzeczywista liczba zaindeksowanych podstron,
 • problemy z dostępem do witryny dla robotów,
 • jakość kodu witryny,
 • poprawność w strukturze nagłówków,
 • niska jakość zawartości strony,
 • nieprzetłumaczone wersje językowe strony,
 • brak tytułów i opisów meta,
 • błędy w wersji mobilnej strony, takie jak nieprawidłowe wyświetlanie się jakiś elementów,
 • brak albo niekompletna wizytówka Google Moja Firma,
 • wolne ładowanie się strony w wersji mobilnej i desktopowej

.

Siedziba firmy:
SEO4.net Pozycjonowanie i Optymalizacja
ul. Grzegórzecka 78/8
31-559 Kraków

Tel.: 12 384 83 00
Mob.: + 48 600 21 20 61
E-mail: [email protected]