Co mają na celu badania operatorów?

Na http://www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/ zamówisz badania operatorów Bielsko Biała.

Gdy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zwykle łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Konieczność ich wykonania taki przepisy nakładają także na operatorów dźwigów, koparek, wózków i podobnych sprzętów. Dlaczego zachodzi taka konieczność i na czym badania te polegają?

Czy badania operatorów są obowiązkowe?

Prawo wyraźnie określa, które grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Poza tym, jeśli chodzi o okoliczności, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często zdarzają się wypadki, a większość z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie należy, i z tego powodu przeprowadzanie takich badań jest niebagatelne.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Bada się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto poziom koncentracji, zdolność oceny odległości i prędkość reakcji. Ważna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż trzydzieści minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo wyniki zachowują ważność, to jest to zależne głównie od wieku osoby badanej. Najczęściej są to 3-4 lata, a dla osób powyżej pięćdziesięciu lat – 1-2 lata.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]