Badania wysokościowe – co to jest?

Zleć badania wysokościowe Bielsko na http://www.badaniabielsko.pl.

Wielu z nas działania na wysokości kojarzy zwłaszcza z serwisowaniem kominów czy czyszczeniem okien w wysokościowcach. Według obowiązujących w naszym kraju regulacji są to zaś wszystkie zadania wykonywane na wysokości przekraczającej jeden metr. W przypadku, gdy prace odbywają się co najmniej trzy metry nad ziemią, konieczne jest zaś zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W których przychodniach są wykonywane? Jakie schorzenia sprawią, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się wybrać?

Badania wysokościowe możemy przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której otrzymamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – jeśli rzecz jasna wyniki będą pozytywne – otrzymamy zaświadczenie pozwalające na działania na wysokościach. Bywa jednak, że na przeprowadzenie badań wysokościowych nie mamy wiele czasu – w takich sytuacjach słusznie zrobimy udając się sami do okulisty, laryngologa i neurologa w celu wykonania badań, a potem przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jednak najrozsądniej umówić się na badania w specjalistycznej poradni.

Przez które choroby nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe muszą zdiagnozować schorzenia, które powodują, iż praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do kluczowych tego rodzaju schorzeń zaliczają się w szczególności epilepsja i zaburzenia równowagi, wady wzroku (a dokładnie – potrzeba noszenia okularów (chociaż można to wyeliminować wykorzystując szkła kontaktowe), a także niedowidzenie. Specjalista powinien też odmówić wystawienia zaświadczenia, jeśli mamy zaawansowaną hiperglikemię oraz walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co trzy lata, natomiast osoby po pięćdziesiątce – co roku.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]