Badania psychologiczne kierowców – poradnik

Skieruj się tutaj jeśli chcesz zlecić badania psychotechniczne Bielsko.

Badania psychologiczne kierowców są przeprowadzane w profesjonalnych pracowniach diagnostycznych. Są one bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. W jaki sposób przebiegają testy i co konkretnie sprawdzają? Jakie urządzenia wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – okres ważności

Testom psychologicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby starające się o zdobycie uprawnień zawodowych, np. kategorii C. Do testów podchodzą też kierowcy, którzy wyczerpali limit punktów karnych i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów służbowych oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają umiejętność koncentracji

Badanie psychotechniczne składa się z 2 etapów. Najpierw osoby badane podchodzą do części teoretycznej. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks oraz cechy osobowości czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Osoby badane muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część praktyczna, która mierzy przede wszystkim widzenie o zmierzchu, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, stereometr i równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na obserwowaniu, jak dana osoba radzi sobie ze wskazaniem figur po olśnieniu światłem.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]