sztabki srebra

Sztabka srebra – czy to opłacalna inwestycja?

Od lat wiadomo, że inwestycja w metale szlachetne jest trafnym sposobem na lokowanie pieniędzy, który z czasem przynosi namacalny zysk. Najpopularniejszym aktualnie metalem inwestycyjnym jest bezspornie złoto, niemniej jednak w ostatnich latach srebro znów cieszy się zainteresowaniem pośród coraz szerszej grupy inwestorów, zarówno tych z niewielkim, jak i sporym portfelem, i nie jest już postrzegane wyłącznie jako metal przemysłowy.

Srebro w sztabkach – kruszec stosowany w różnorodnych gałęziach przemysłu

Złoto pojawia się w naturze 17-krotnie rzadziej niż srebro, wypada natomiast zaakcentować, iż cena srebra w porównaniu do ceny złota nie odpowiada tej proporcji i stale jest o wiele niższa. Zakup srebra jest jednakże doskonałą propozycją dla inwestorów, którzy chcą urozmaicić swój portfel, a którzy nie mają kapitału umożliwiających kupno znacznych ilości złota. Trzeba jednak mieć świadomość, że z uwagi na swoje właściwości, srebro znajduje szerokie zastosowanie w rozlicznych branżach przemysłu co sprawia, iż jego wartość mocniej reaguje na kłopoty pojawiające się w gospodarce światowej. Łatwo to zresztą zobaczyć analizując wykres jego wartości z ostatnich dwóch dekad. Z tego również powodu lokata finansów w srebro obarczona jest wyższym prawdopodobieństwem niepowodzenia, tym samym polecana jest osobom świadomym bieżącej i prognozowanej sytuacji na rynku kruszców. Można jednak zakładać, iż zapotrzebowanie na srebro nadal będzie wyglądało podobnie, a wraz z prężnym rozwojem fotowoltaiki, medycyny i elektroniki, w których srebro jest często używane, a także nieprzerwanej popularności biżuterii srebrnej, być może jego cena będzie z roku na rok wzrastać.

Sztabka srebra – zamówić dużą czy małą?

Na wzór złota, srebro w sztabkach występuje w różnych wagach, co ułatwia zbudowanie portfela, pozwalającego sprzedaż w razie potrzeb małych bądź dużych jego ilości. Te najmniejsze, a zatem także najbardziej „na kieszeń” przeciętnego Polaka, to sztabki o wadze uncji trojańskiej oraz 100 g i 50 g. Oczywiście, jeżeli kupimy sztabkę o większym ciężarze, to wydamy na srebro mniej, powinno się jednakże pamiętać, że sztabka jest niepodzielna i w przypadku konieczności jej sprzedaży musimy znaleźć kupca, który odkupi ją w całości. W związku z tym jeżeli sztabki srebra mają być także zabezpieczeniem na gorsze dni, należałoby rozważyć zakup sztabek w kilku ciężarach, żeby móc w przyszłości sprzedać tylko tyle kruszcu, ile istotnie potrzeba. Drugą opcją jest także inwestycja w względnie droższe srebrne combibary, to znaczy połączone sztabki srebra o wadze 1 g dające się łatwo rozłamać. Minusem zakupu srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest to, iż – w przeciwieństwie do złota – jego sprzedaż oraz kupno obarczone są VAT-em.

Siedziba firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]