System bankowy SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Wejdź na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/, aby uzyskać informacje dotyczące systemu SWIFT.

Pomimo, iż de facto na co dzień korzystamy z usług bankowych, masa Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji wobec Rosji jako odpowiedź Zachodu na wojnę na Ukrainie. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z podstaw efektywnego działania światowej bankowości.

System rozliczeń SWIFT – ułatwia płatności międzynarodowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tego skrótu używa się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby na pewno o wiele bardziej złożone niż teraz. SWIFT to popularny, lecz nie jedyny stosowany dzisiaj system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Naszym kraju korzysta się również z systemów: SEPA, SORBNET czy Express Elixir.Na świecie stosowane są też różne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń bankowych na terenie konkretnego kraju.

Co jest wobec tego głównym atutem systemu bankowego SWIFT? Działa on niemal we wszystkich krajach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tysięcy, ale także giełdy, domy maklerskie oraz sporo innych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC znanych polskich banków

Nawet jeśli jedynie od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć jak szybko odszukać takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, działających w Naszym kraju.

– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]