Sprawdzaj kurs online i wymieniaj dolara na złotówki

Wymiana dolarów - sprawdź informacje o ofercie na nordiqa.com/kurs-usd.html.

Jeszcze 4 dekady każdy chciał posiadać co najmniej kilka dolarów, żeby wybrać się po sprawunki do Pewexu. Z kolei w latach dziewięćdziesiątych posiadanie oszczędności w amerykańskiej walucie było oznaką powodzenia w życiu zawodowym. Teraz znaczna grupa internautów zamawia codziennie zakupy płacąc w dolarach, korzystając po prostu z powszechnej globalizacji oraz opcji internacjonalnej wysyłki paczek z największych globalnych portali zakupowych. Nie dziwi zatem to, iż dolar stał się walutą, która nie wzbudza już żadnych emocji, a nabyć go da się również przez internet, gdyż od kilku lat w Polsce funkcjonują kantory online, w których można wymienić dolary na złotówki po kursie nierzadko rentowniejszym niż w bankach.

Dolar amerykański – informacje, które mogą zadziwić

Nazwa „dolar” wywodzi się od terminu “talar”. Tak zwano monety z Czech o wadze 1 uncji srebra. I w rzeczywistości początkowo walutą płatniczą w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Banknoty ze znakiem dolara, które w początkowym okresie zyskały sobie mnóstwo adwersarzy, pojawiły się dopiero w szóstej dekadzie XIX w. remedium na problemy z deficytem monet. Interesujące jest to, iż banknoty dolarowe nie są wytworzone z papieru, a z mieszanki włókien lnu (ok 25%) oraz bawełny (ok 75%) z domieszką kilku innych komponentów, będących utajnione. Nie znaczy to jednakże, iż amerykańskie banknoty są bardziej trwałe – według statystyk małe nominały pozostają w obiegu maksymalnie do 4-5 lat, a banknoty z nominałem 100$ – 9-18 lat. Zużyte banknoty są rozdrabniane, a powstały z nich surowiec jest przekazywany podmiotom, które produkują z nich materiały budowlane. Amerykańskie monety krążą w obiegu około 3 dekady, jakkolwiek są one również zwykle gubione, a częstokroć właściwie wyrzucane przez Amerykanów. Analizy mówią, iż taki los spotyka każdego roku blisko 62 miliony $ w bilonie.

Kantor internetowy – tu sprawdzisz aktualny kurs dolara

Dolar to nazwa kilku walut ale nie da się ukryć, że jeśli mówimy “dolar” to myślimy o dolarze amerykańskim, który w dwie dekady temu był najważniejszą walutą świata i dopiero w tym wieku powoli zaczął tracić swoją pozycję. Jednakże wymiana dolara w dalszym ciągu stanowi sporą część obrotów na Forex. Zainteresowani najświeższym kursem dolara amerykańskiego mogą w każdej chwili poznać jego wartość na przykład na stronie kantoru online, gdzie kurs walut odświeżany jest w kilkusekundowych odstępach. W dodatku, można tam porównać wartość dolara z aktualnymi kursami najważniejszych walut, a także przejrzeć historyczne dane dotyczące jego kursu.