Faktury ustrukturyzowane – wystawiaj dokumenty w jednolitym formacie

Wejdź na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/, aby odnaleźć informacje o Krajowym Systemie e-Faktur.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie biznesmeni na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać do 2022 r. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla biur rachunkowych

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie sformułowaną strukturę informacji opisanych z użyciem języka znaczników XML. Kodowanie XML generalnie mało co mówi człowiekowi, który nie umie go odczytać, lecz dla właściwej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego rodzaju będzie doskonale klarowny. Fakt, iż faktury otrzymują jednolity format sprawia, że niezależnie od tego których programów księgowych użyją kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane identycznie. Jest to znamienna zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które do tej pory częstokroć spotykały się z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia w programie księgowym informacji z faktur podsyłanych przez klientów w formie pliku PDF bądź zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana zupełnie wyklucza prawdopodobieństwo pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgowego, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System Faktur – dokładniejsza kontrola systemu podatkowego

Każdy właściciel firmy z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić lub odebrać faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują przede wszystkim większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, że nie zgubią faktury (KSeF zachowuje informacje o dokumentach przez 10 lat), wcześniej otrzymają zwrot VAT, a także są zwolnieni z obowiązku przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli w większym stopniu przeciwdziała patologiom w sferze podatku dochodowego, od towarów i usług oraz akcyzowego. Co istotne, nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości używania komercyjnego oprogramowania do księgowania, lecz należy dokonać jego integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]