Faktoring – co należy o nim wiedzieć?

Faktoring jest zaliczany do najpopularniejszych obecnie usług finansowych. Jest skierowany przede wszystkim do przedsiębiorstw, które wykorzystują opóźnione terminy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie partnerów do szybszego spłacenia należności. Poza tym jest to także idealne rozwiązanie dla firm potrzebujących kolejnych form pokrycia kosztów związanych z inwestycjami. Na czym więc opiera się faktoring? Dlaczego jest tak skuteczny? O jakich rzeczach powinny wiedzieć firmy, które postawią na tę metodę pozyskania środków? Jak ustrzec się ewentualnych problemów wiążących się z faktoringiem?

Faktoring dla biznesu – co nam oferuje?

Faktoring zazwyczaj kojarzony jest przede wszystkim z wykupieniem zobowiązań firmy przez bank. W istocie okazuje się on fuzją rozmaitych rodzajów usług, a cesja długów będzie jedynie jedną z nich. Polega on na cesji zobowiązań potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, czyli firmy. Poza tym potwierdza, że ma zapewnić mu również pozostałe usługi, takie jak pomoc w windykacji nieprzeterminowanych należności, prowadzenie rachunków czy porady finansowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w Polsce wpływają przepisy kodeksu spółek handlowych oraz kodeksu cywilnego.

Doradca wskaże, który faktoring będzie najlepszy

Propozycje kolejnych banków świadczących faktoring bywają czasem bardzo zróżnicowane. Aby uniknąć pomyłek, których skutkiem mogą okazać się duże straty, musimy starannie przeanalizować każdą z nich. Niezbędne okażą się wówczas specjalne kwalifikacje, których nierzadko po prostu nie posiadamy. Dlatego znalezienie oferty dobrze omówić z doradcą finansowym, który powie nam, jak wybrać bank, jaki zagwarantuje nam najlepsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda dodatkowy wydatek, jednak zazwyczaj okazuje się, że w ten sposób unikniemy problemów.