Dlaczego warto założyć firmę z pomocą biura rachunkowego?

Założenie własnej działalności gospodarczej wymaga dopełnienia kilku istotnych formalności, a także podjęcia pewnych kluczowych decyzji. Warto skorzystać przy tym z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego, którego pracownicy podpowiedzą najkorzystniejsze rozwiązania, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa. Dlaczego biuro rachunkowe okazuje się pomocne w założeniu firmy?

Wybór formy prawnej

Najważniejszym aspektem w kontekście założenia własnej działalności jest wybór formy prawnej. Biuro rachunkowe pomaga założyć zarówno jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółkę prawa handlowego. Na początek jednak należy rozważyć, która forma będzie odpowiednia w konkretnym przypadku oraz jakie wiążą się z nią korzyści i ryzyka. Warto wybrać mądrze, gdyż przekształcenie firmy to dosyć skomplikowana procedura.

Wybór formy opodatkowania

Biuro rachunkowe pomaga przedsiębiorcom wybrać odpowiednią formę opodatkowania dochodów. Do wyboru mają oni obecnie aż 3 metody, przy czym wybraną należy stosować przez cały rok podatkowy. Wiele zależy tutaj od prognozowanych dochodów, lecz również sytuacji finansowej i osobistej przedsiębiorcy. Wybór formy opodatkowania to bardzo istotny element optymalizacji podatkowej, która pozwala ograniczyć wysokość zobowiązań wobec fiskusa.

Zgłoszenie do VAT

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy muszą być podatnikami VAT, a jeśli nie, to czy warto dokonywać zgłoszenia do tego podatku? Pracownicy biura rachunkowego rozwieją w tej kwestii wszelkie wątpliwości. Wszystko zależy bowiem od rodzaju prowadzonej działalności, prognozowanych dochodów oraz tego, z kim właściwie zamierza współpracować przedsiębiorca. Choć podatek VAT nie kojarzy się pozytywnie, w niektórych przypadkach opłaca się zostać czynnym podatnikiem.

Zgłoszenie do ZUS

Biuro rachunkowe świadczy nie tylko usługi księgowe, lecz również związane z obsługą klienta pod kątem składek ZUS. Pracownicy dokonują niezbędnych zgłoszeń, lecz również informują klienta o możliwościach obniżenia swoich zobowiązań, o ile takowe istnieją. Warto mieć na uwadze nie tylko składki odprowadzane za siebie – często wątpliwości budzi na przykład kwestia zatrudnienia członka rodziny czy pracowników w ramach różnego typu umów.