food pairing

Food pairing dla początkujących. Możesz się tego nauczyć

Pomimo, że jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnych połączeń aromatów, nie znaczy to, iż parowanie ze sobą potraw, które pozornie całkiem się wykluczają, nie może przynieść interesujących i, co najistotniejsze, pysznych efektów. Dowiadujemy się o tym coraz częściej. Znaczny wpływ na nasz zmysł smaku miało bezsprzecznie pojawienie się w sprzedaży nieznanych dotychczas w Polsce produktów oraz otworzenie się na odmienne tradycje kulinarne. Dzięki temu choćby zestawienie egzotycznych owoców z mięsem rzadko już szokuje. Osoby, które rozsmakowały się w takich wyjątkowych fuzjach smakowych nierzadko rozpoczynają swoje eksperymenty i na własną rękę próbują jeszcze bardziej nietuzinkowych kombinacji. By te jednakże dały pozytywne rezultaty, powinno się wcześniej wyposażyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – sztuka mieszania ze sobą smaków

Jeśli chcemy, żeby nasze kulinarne poszukiwania istotnie były przyczyną ekscytacji oraz pozwalały odnaleźć nowe smakowe doznania, warto postępować zgodnie z normami obowiązującymi w dzisiejszej sztuce kulinarnej. Te, oczywiście, są tylko wskazówkami, których trzeba przestrzegać, by smaki zespalają się w niezwykłą, a jednak harmonijną całość. Dobrze uczynimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tak tytułuje się się sztukę mieszania ze sobą smaków, które generalnie uchodzą za całkowicie od siebie różne. Wszelkie wytyczne food pairingu są jednakże dokładnie przeanalizowane, a u ich podstaw leży szczegółowa wiedza z obszaru biochemii, dotyczącą głównie zawartości poszczególnych substancji w stosowanych produktach. Food pairing nie dotyczy wyłącznie jedzenia, ale też napojów (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing polega na bujnej fantazji oraz wyczuciu

Do zabaw z food pairingiem potrzebne są spora fantazja i wyczucie, aczkolwiek to nie one okazują się najistotniejsze. W wyższym stopniu jest istotna wiedza z zakresu ilości najrozmaitszych substancji w komponentach potraw, jak również tego, jak reagują one z pozostałymi związkami. Dlatego rozsądną decyzją będzie wzięcie udziału w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez doświadczonego szefa kuchni – zwłaszcza, że podzielenie się podstawową wiedzą trwa z reguły kilka godzin.

Siedziba firmy:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]