Dowiedz się, gdzie zaopatrzyć się w silnik prądu stałego z magnesami trwałymi.
Mnóstwo sprzętów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których życie byłoby trudniejsze, stosuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Olbrzymie bądź małe, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasz sposób pracy oraz życia, a przeciętny obywatel najczęściej nie wie, jak działają te urządzenia, ani jak są one zbudowane.
Kto wynalazł i jakie moduły posiada silnik DC?
Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od prawie 200 lat i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich budowy, późniejszych ulepszeń i w konsekwencji ich wprowadzenia do szerokiego wykorzystania w wszelkiego typu urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki czołowych inżynierów połowy XIX wieku, takich jak między innymi Michael Faraday, Moritz Jacobi oraz Thomas Davenport. Silniki na prąd stały złożone są ze statora, komutatora, rotora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne i szczotek. Współcześnie na co dzień stosowane są również silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tego dość awaryjnego elementu, są postrzegane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są generalnie cenione za bezgłośną pracę, jak równieżwyjątkową niezawodność.
Silniki prądu stałego nie tylko do profesjonalnego wykorzystania
Powiedzieć, iż silniki elektryczne prądu stałego są używane zasadniczo wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD/DVD lub korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach na pewno znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneDC są częścią pociągów czy samochodów sterowanych na odległość, a więc gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie podarujemy też naszym córkom i synom. Silniki tego rodzaju wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne potrzebne w wielu branżach przemysłu, m.in. wydobywczej, budowlanej czy produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ napędzają modne rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Z silniczków DC korzystają również entuzjaści elektroniki do tworzenia najróżniejszych modeli z obszaru robotyki i mechaniki.
Chociaż silniki na prąd stały o niskiej mocy bez trudu da się kupić w sklepach dla hobbystów czy z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od najlepszych producentów.
Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]