Typu batów jeździeckich i jak je stosować

Potrzebujesz szpicruty? Wejdź na horse-trade.pl/pl/c/Baty%2C-Palcaty/29.

Zamawiając ubiór jeździecki wypada pamiętać o wyposażeniu się także w najistotniejsze dodatki. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, zawodów czy w trakcie oswajania konia, konieczne jest wykorzystanie batów oraz palcatów jeździeckich.

Typy batów jeździeckich

Jest kilka typów batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe i rzecz jasna palcaty skokowe. Na ogół korzysta się z:
bat do lonżowania – jest z reguły długi na 160-200 centymetrów i służy do zachęcenia zwierzęcia do miarowego chodu naprzód, zastopowania konia bądź zwrócenia jego uwagi. Przy jego użyciu trener panuje nad koniem, równocześnie pozostając w bezpiecznym dystansie od zwierzęcia. Dzisiejsze baty do lonżowania wykonywane są głównie z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, gwarantującą trzymanie się ręki. Zwykle są składane, ale można nabyć także baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest wyraźnie krótszy (ma zwykle od 90 do 140 cm) i na jego końcu doczepiony sznureczek. Wykorzystuje się go podczas treningu, okazjonalnie w jeździe rekreacyjnej. Należy podkreślić, iż wykorzystuje się go tylko wtedy, kiedy jeździec nie może wyegzekwować od zwierzęcia preferowanego zachowania przy pomocy sygnałów wydawanych nogą czy też dłonią.
palcat skokowy – potocznie zwany też szpicrutą, to najkrótszy typ bata – jego długość to około 60-75 centymetrów. Kończy się na ogół skórzaną klapką, której dźwięk dyscyplinuje konia oraz zmusza go do konkretnego zachowania. Palcatem uderza się łagodnie konia w łopatkę, dlatego też jest on tak krótki.

Kiedy smagnięcie batem lub palcatem jest zbyt silne?

Batów i szpicrut niezmiernie łatwo nadużyć, zatem powinno się zawsze korzystać z nich z ostrożnością. Zbyt silne smagnięcie może doprowadzić do tego, iż zamiast zareagować na komendę koń stanie się bardziej niepokorny albo będzie w przyszłości łączyć daną przeszkodę z uczuciem bólu. Jeżeli palcat czy też bat odcisnął ślad na skórze konia to oznaka, że jeździec uderzył niewątpliwie za mocno.

W trakcie jazdy baty i palcaty trzymamy w ten sposób, by układały się wzdłuż wodzów. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie wolno zaciągać jej aż do nadgarstka, ponieważ w przypadku ewentualnego upadku jeździec mógłby się zranić.

Siedziba firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]