Susz konopny – produkcja i charakterystyka

W sklepach konopnych, obok szeroko wykorzystywanych olejów CBD, można nabyć także susz. Licznym konsumentom nazwa oraz wygląd tego artykułu błyskawicznie przywodzi na myśl zakazaną prawem roślinę psychoaktywną. Jednakże susz konopny dostępny w sprzedaży w naszym kraju, podobnie jak olejki, zawiera głównie kannabidiol, ale nie THC (stężenie tej substancji – zgodnie z polskimi regulacjami – nie może wykraczać poza 0,2%).

Kto może produkować susz konopny w naszym kraju?

Susz konopny produkowany jest z liści i kwiatów konopi, dopuszczonych do legalnej uprawy. Do 2020 r. w Polsce wpisanych do rejestru zostało aż dziewięć rodzajów takich konopi przemysłowych (to między innymi Sofia, Henola i konopie Białobrzeskie), a sama ich hodowla cieszy się coraz intensywniejszym zainteresowaniem wśród polskich rolników, niejednokrotnie stając się podstawowym źródłem ich utrzymania.

W Polsce konopie siewne uprawia się dla wielu gałęzi przemysłu, przykładowo włókienniczego czy kosmetycznego, jakkolwiek podlega to urzędowej kontroli, co oznacza, że przedsiębiorca lub rolnik zamierzający przystąpić do ich wysiewu musi uprzednio pozyskać odpowiednie zezwolenie z urzędu gminy lub miasta. Poza tym, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest jedynie po uzyskaniu zezwolenia właściwego terytorialnie marszałka województwa. Atutem konopi przemysłowych jest to, iż można hodować je na uprawach outdoorowych, jak i krytych, ale również i na scalających oba te sposoby uprawach szklarniowych.

Gdzie znaleźć wiarygodne dane o suszu konopnym?

Dlaczego produkcja suszu konopnego staje się popularna w Polsce? Liście i kwiaty konopi siewnych, z których produkuje się susz konopny, zawierają nie tylko liczne kannabinoidy (CBC czy CBN), ale także olejki eteryczne (jak przykładowo Humulen i Limonen), które dają każdej ich odmianie unikatowy, łatwo wyczuwalny aromat. Terpeny znajdujące się w kwiatach konopi włóknistych dodawane są do szeregu produktów spożywczych oraz kosmetycznych.

Powszechnie sądzi się, iż kannabinoidy mają ogromny wpływ na samopoczucie człowieka, a dzięki temu, że nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je posiada, można wykorzystać jako uzupełnienie terapii wspomagający walkę z bólem mięśni, napadami lękowymi, zapaleniem stawów czy niektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak np. padaczka. Sporo wiadomości o oddziaływaniu, jak również dawkowaniu tych substancji, można przeczytać m.in. w opracowaniach naukowych zgromadzonych w bibliotece online Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health).