Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Potrzebujesz obrączkek ślubnych Kraków? Skieruj się na ten adres.

Dla większości ślub jest szczególnie ekscytującym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy małżonków na zawsze, a symbolem ich zaangażowania, uczucia i wierności są obrączki.

Historia i wierzenia związane z obrączkami

Z początku nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, skutkiem tego ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego przekazanie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii zaślubin. Niewiele osób wie jednakże, że mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilka stuleci później. I choć wcześniej zdarzało się, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyjeżdżali na wojnę, niemniej jednak obyczaj ten upowszechnił się dopiero w minionym stuleciu, a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, iż w domu czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W naszym kraju nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w wielu krajach, jak np. w Egipcie, w Irlandii, w Stanach Zjednoczonych Ameryki albo na Słowacji, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie podług starodawnych zabobonów biegnie “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują oraz przymierzają obrączki ślubne razem, jednakże zwyczaj rekomenduje, że kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, gdyż jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dopisz cytat, datę ślubu albo imiona małżonka

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się bardziej delikatną estetyką. Przez wiele stuleci sporządzano je z przeróżnych surowców, bardziej lub mniej wytrzymałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub mosiądz), które reprezentowały siłę miłości. Dziś do ich stworzenia używa się głównie złota i platyny, które są symbolem zaufania do partnera. Naturalnie, są one też w wielu przypadkach zdobione kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż najchętniej kupowane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch rodzajów złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą również nieraz usługę grawerunku. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź znaczący dla małżonków cytat.

Siedziba firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]