Książki dla nastolatków – młodzież nie musi być skazana tylko na lektury szkolne

Dowiedz się więcej o książkach młodzieżowych.

Osoby wychowywane w XXI w. mają coraz rzadziej styczność z dobrą literaturą. Nastolatek wybiera głównie błyskawiczną rozrywkę w telefonie, w telewizji lub na komputerze, a po książkę zazwyczaj sięga wówczas, gdy jest to obowiązkowa lektura szkolna. I właśnie przez konieczność poznawania starych tekstów literackich dla szeregu młodych ludzi czytanie dla zabawy staje się odległym konceptem.

Literatura młodzieżowa – powieści dla czytelników w wieku od 12-18 lat

Licealiści nie powinni być skazani wyłącznie na czytanie lektur szkolnych. W sprzedaży jest masa literatury dla nastolatków nie tylko polskich ale i zagranicznych pisarzy, którzy omawiają tematy i snują historie intrygujące młodsze pokolenie czytelników. Ta odmiana literatury dostała własną nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Jest to fikcja pisana dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Książki dla młodzieży sięgają do wielu gatunków literackich: są tu między innymi romanse, pełne akcji przygodówki i groza. Ale wszystkie te książki łączy odwołanie się bezpośrednio do uniwersalnych doświadczeń młodych ludzi. Książki te mówią zatem o zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszych zauroczeniach, kontaktach z rodzicami, odkrywaniu swojej tożsamości i odnajdowaniu swojego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury dla nastolatków umożliwia nastolatkom poczuć, iż inni także borykają się jednakowymi życiowymi zawirowaniami przez tych parę burzliwych lat dojrzewania.

Czy warto zachęcać nastolatków do czytania literatury dla młodzieży

Rekomendujemy oferować nastolatkom inspirującą je literaturę, bo podsycenie w nich ochoty czytania dla rozrywki z czasem przynosi sporo korzyści. Nastolatek, który dużo czyta ma szerszy zasób leksykalny i dobrze radzi sobie z ortografią oraz gramatyką, co niewątpliwie upraszcza zdawanie testów z języka polskiego. Lecz czytanie o historiach innych ludzi w identycznym wieku to także metoda na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i własnych zainteresowań. Co kluczowe, najbliżsi w żadnym razie nie powinni wyśmiewać zainteresowań dziecka. Jeśli zatem nastolatek chętniej wybiera opowieści o wilkołakach bądź elfach nie mówcie, że to bezsensowne tylko dajcie mu je eksplorować!

Siedziba firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa