Znajdź banknoty polskie kolekcjonerskie.
Gdy ktoś wspomina o kolekcjonowaniu, błyskawicznym skojarzeniem obok zbierania znaczków oraz orderów jest kolekcjonowanie monet. Jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie hobbystów. W połowie ubiegłego wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i pozostałych pieniędzy zastępczych.
Banknoty – od wieków budzą uznanie doskonałym wzornictwem
Pierwowzory papierowych środków płatniczych powstały w Chinach, a nie jak myśli wiele osób – na Starym Kontynencie. Pierwotna ich wersja, bliska w w swoim przeznaczeniu najbardziej do współczesnych weksli, pojawiła się ponad 2100 lat temu za czasów Dynastii Han i sporządzona była ze skóry. Banknoty w postaci jaką znamy współcześnie ukształtowały się zaś między VII a XII w. za czasów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Były one ułatwieniem dla kupców, gdyż zwalniały ich od przymusu przemieszczania się na dalekie dystanse z dodatkowym ciężarem w formie metalowych monet. Obywatele Europy pierwszy raz dowiedzieli się o papierowych środkach płatniczych z opowieści legendarnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Wilhelm z Rubruk, jednakże w krajach europejskich zaczęto je stosować w szerszym zakresie na przełomie XVII i XVIII w. Z czasem tę formę płatności za usługi i towary zaakceptowano na całym świecie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są wypierane przez coraz bardziej wszechstronną bankowość elektroniczną. Być może wzięło się coraz większe zamiłowanie do banknotów jako przedmiotów kolekcjonerskich, gdyż nie tylko mają one wartość historyczną, ale również artystyczną – od stuleci wszak fascynują finezyjnym wzornictwem.
Banknoty kolekcjonerskie – drukowane w ograniczonym nakładzie
Kolekcjonerzy banknotów, na podobieństwo nimizmatyków, zbierają zwykle banknoty obiegowe z przeróżnych państw świata. Są one całkiem łatwo osiągalne, lecz koszt ich kupna bywa ogromny – to zależne jest od ich kondycji i roku wprowadzenia w obieg. Odrębnym typem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w niedużym nakładzie, głównie w celu upamiętnienia sławnych osób ze świata kultury, nauki i polityki czy ważnych wydarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 oraz 10 zł wypuszcza Narodowy Bank Polski. Celebrują one między innymi 100-lecie założenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (jedyny w swoim rodzaju banknot o nominale 19 zł) czy 200. rocznicę narodzin Juliusza Słowackiego nominał 20 zł). Ciekawym faktem jest to, iż poza cudownymi motywami graficznymi, banknoty kolekcjonerskie mają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, między innymi nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, elementy wypukłe dla osób niewidomych i znaki wodne.
Siedziba firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]