Drzewa genealogiczne – potwierdzenie własnego pochodzenia

Wiedza o dziejów rodu niezbędna jest do rozwoju poczucia naszej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach tworzona jest świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas w zupełności wystarczy wiedza o przodkach , która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez najbliższych żyjących krewnych. Ale nie brakuje i takich, dla których jest to niewystarczające. To właśnie dla nich przygotowanie drzewa genealogicznego jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli praca , która wymaga cierpliwości

Przygotowanie drzewa genealogicznego rodziny – przede wszystkim takiego , które sięga kilka pokoleń wstecz – bez wątpienia nie jest proste. Odnajdywanie dat czy miejsc przyjścia na świat oraz śmierci poszczególnych krewnych wymaga naprawdę dużego nakładu pracy. Informacje zbierać można w zapomnianych archiwach miejskich lub kartotekach prowadzonych przez parafie. Najczęściej można przeglądać je zupełnie za darmo. Znajdują się jednak i takie miejsca, gdzie należy wnieść niemałą opłatę. Koszt wykonania drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które mają zostać ujęte. Powinno się pamiętać, że ilość wydatków może też wzrosnąć wraz z nieodzownością odbywania podróży do kolejnych parafii czy urzędów miejskich leżących na terenie całego kraju. Rzadko wszak rodzina od od wieków przebywa w tym samym miejscu.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu powinno się je wykonywać?

Na wstępie wspomnieliśmy, że wiedza na temat swoich przodków jest pomocna do wytworzenia poczucia swojej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się częścią małej wspólnoty, którą są nasi najbliżsi. Sprawia to jednocześnie, iż przestajemy czuć się samotni w dzisiejszym świecie. To właśnie dlatego na chwilę obecną coraz więcej osób podejmuje decyzję o poleceniu utworzenia drzewa genealogicznego.