Typy i zastosowanie sklejki szalunkowej

Nie szukaj już więcej! Tutaj kupisz sklejkę Peri.

Deski szalunkowe to najistotniejszy komponent instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jednak przeważnie używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem postawić domy ze ścianami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki są również wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją produkuje

Dawniej w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te jednak były drogie, a jednocześnie nie posiadały właściwych parametrów – przede wszystkim źle radziły sobie z wilgocią. W związku z tym obecnie używana jest głównie sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – zazwyczaj z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdziemy różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny często wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Spółki budowlane dysponują z reguły swoją sklejką szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom na własną rękę, nie ma potrzeby zakupu wszystkich części szalunków – można je wynająć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Prócz samych desek, firma służy też wynajmem innych akcesoriów potrzebnych do postawienia szalunków – między innymi głowic i łączników.

Siedziba firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]