Osuszanie fundamentów to zadanie dla profesjonalnej ekipy

Nawet gdy budynek stoi jest na obszarze, gdzie wody gruntowe przebiegają dość nisko, niewykluczone jest niebezpieczeństwo, że z czasem mury będzie penetrować wilgoć. Może się to zdarzyć także niespodziewanie w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną lub z powodu podtopienia, a niekiedy pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo w efekcie źle wykonanej lub uszkodzonej hydroizolacji murów.

Osuszanie fundamentów – w pierwszej kolejności identyfikacja przyczyn

Zawilgocenie murów nie znaczy od razu, iż budynek nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim należy zacząć od znalezienia przyczyn powstawania wilgotnych plam. We wnętrzach takich jak kuchnie, toalety czy niewietrzone piwnice pojawiająca się na murach pleśń jest często efektem skraplania się pary wodnej lub przecieków z nieszczelnego tarasu albo dachu. Takie sytuacje wymagają wykorzystania jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia odpowiedniej wentylacji we wnętrzach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, użycia poziomych blokad przeciwwilgociowych albo powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty oraz mury budynków lub gdy zdarzyło się zalanie w następstwie powodzi (względnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów jest już zadaniem dla zawodowców z obszaru hydroizolacji.

Sposoby osuszania murów

Eksperci, którzy mają obszerne doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i przemysłowych, zaczynają swoje działania od oceny źródła zawilgocenia i stanu podmokłych ścian. Stanowi to podstawę do określenia najodpowiedniejszych metod i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki puchną i wykruszają się, a na ścianach tworzą się zacieki, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wody przez mury. Po niezabezpieczonych ścianach z cegły woda wspina się w górę – nieraz wręcz na kilka metrów. Zdarza się to częstokroć, przede wszystkim w starych budynkach, jakkolwiek można to naprawić przywracając hydroizolację poziomą ścian, która przystopuje unoszenie się wilgoci wzwyż. Kolejnym etapem, oczywiście po dokładnym przygotowaniu ścian, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz wykonanie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie fundamentów wymaga nieraz odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem profesjonalnej ekipy jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej papy termozgrzewalnej, mat bentonitowych bądź izolacji bitumicznej, a w następnej kolejności wykonanie izolacji pionowej elastycznej albo mineralnej. Nierzadko niezbędne będzie także odtworzenie łączenia izolacji murów z izolacją pozostałych modułów budynków, jak przepusty kabli, stropy żelbetowe i płyty posadzkowe, żelbetonowe.