Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Dowiedz się, gdzie zamówić szalunki Kraków.

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Głównie wykorzystuje się je podczas wylewania murów z betonu – wówczas są one potrzebne do tego, żeby stosownie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się również podczas stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie prześwitów na okna, drzwi i bramy. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je znaleźć.

Szalunki z drewna, metalu lub sklejki

Najdłużej znanym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z drewnianych desek ewentualnie grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami, która po rozmontowaniu może być użyta powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak kłopotliwa – wielu inwestorów i wykonawców wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do szybkiego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki wytwarza się z metalu, drewna lub sklejki, a także łączyć w sobie dwa a nawet trzy materiały. Zwykle jednak stosuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a strukturę łączą narożniki, głowice ze stalowe bądź aluminiowe, belki i łączniki.

Wynajęcie szalunków – nie musisz ich kupować?

Podmioty na co dzień parające się pracami murarskimi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wybudować pojedynczy obiekt oraz brygad, które oferują inne usługi. Zakup wszystkich modułów potrzebnych do skonstruowania szalunku nie byłby opłacalny . Znacznie ekonomiczniejszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.

Siedziba firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]