Komu powierzyć hydroizolację budynku i dlaczego to ważne?

Podczas budowy każdego obiektu, obojętnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania trzeba zadbać o właściwe zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przedostać się do nieprawidłowo lub w ogóle niezabezpieczonych murów zmniejszy ich solidność i zdolność do izolacji cieplnej, a także przyczynić się do rozkwitu chorobotwórczych pleśni i grzybów.

Które elementy budynku należy chronić hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie należy zabezpieczyć przed wilgocią należą przede wszystkim fundamenty, piwnice, dachy, balkony i tarasy zielone, a zatem te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi bądź wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z profesjonalistami, którzy określą, jakie elementy potrzebują zabezpieczenia przed wodą i jakiej techniki warto użyć w stosunku do konkretnych segmentów budynku. Przykładowo, na betonowej ścianie fundamentowej tworzy się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z pustaka wypalanego, dziurawki czy cegły zaleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy zielone izoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, aby każda warstwa posiadała spadek zapobiegający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. W podobny sposób hydrolizuje się także balkony.

Komu zlecić wykonanie hydroizolacji?

Ważne jest, żeby projektowanie hydroizolacji, polecić doświadczonej ekipie, posiadającej długoletnie doświadczenie w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, deweloperzy i generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze zawodowcami w toku prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budowli w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm dylatacyjnych, węży iniekcyjnych, uszczelek pęczniejących czy taśm PVC. Natomiast na zlecenie zarządców ukończonych już budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. uszczelnieniem, inwentaryzacją i naprawą przecieków wody, naprawą tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.