Najrzadsze kamienie świata – top 5

Dla przeciętnego znawcy biżuterii najdroższym i w związku z tym najrzadszych minerałem będzie diament. W końcu pierścionki z brylantami są dość kosztowne, prawda? Tymczasem diamenty nie znajdują się nawet w top 10 najrzadszych kamieni na świecie.

Transparentny grandieryt – V miejsce

Grandieryt zazwyczaj występuje w lekko błękitnej barwie i choć minerał ten jest faktycznie dość rzadki, to nie zasługiwałby na top 5, gdyby nie fakt znalezienia jego transparentnej odmiany. Tak naprawę naukowcy uważali, że jest to Serendibit, ale okazało się po bliższej analizie strukturalnej, że jednak jest to grandieryt o niezwykłej barwie.

Turmalin paraiba – IV miejsce

Same turmaliny nie należą do rzadkich minerałów. Paraiba ma jednak niezwykłą wprost barwę. Patrząc na niego, przypomina się nam kolor wody z najpiękniejszej rajskiej plaży. Odkryty w latach 80.tych XX wieku od razu zyskał zawrotną cenę.

Larimar – III miejsce

Krzemian, zwany także kamieniem delfina. Prawdopodobnie uformowało go ciśnienie podczas erupcji wulkanów. Znaleźć można go jedynie na Dominikanie. Jego niewielkie kawałki są wyrzucane na brzeg, gdzie tubylcy je znajdują, obrabiają i oferują jako pamiątki turystom. Dopiero niedawno odkryto jego niewielkie złoże, które można wydobywać, zatem kamień może stracić swój status rzadkiego. Fascynujące jest jednak to, że poza Dominikaną nigdzie go jeszcze nie odkryto.

Czarny opal – II miejsce

Opale należą do cenionych, ale dość powszechnych minerałów. Natomiast czarny opal to prawdziwa rzadkość. Prawie wszystkie pochodzą z Australii. Najrzadsze są ciemne opale z jasnymi inkluzjami – te potrafią osiągać zawrotne ceny.

Tanzanit – I miejsce

Dostępny jedynie w Tanzanii, a i to nie na całym jej terenie, a jedynie na małym odcinku nieopodal góry Kilimandżaro. Ma błękitną barwę, a jego rzadkość wynika również z tego, że zdołano już w sposób nieco rabunkowy wykopać wszystkie minerały w Tanzanii i jak dotąd nie znalazło się ich żadne nowe źródło. Na powiększenie kolekcji nie ma zatem szans.

Wszystkie rzadkie minerały są dość kosztowne, ale nie koniecznie należą do najdroższych – tak jest na przykład z turmalinem Paraiba, który choć rzadki, nie znajduje się w top 10 najdroższych kamieni świata.

Kolekcja Ophir

Najrzadsze i jednocześnie największe minerały możecie podziwiać w kolekcji Ophir. Jest to 40 minerałów o najrzadszym występowaniu, z czego aż 9, to minerały jednocześnie największe na świecie (zdobywcy rekordu Guinessa). Wszystkie minerały (poza jednym) zostały zaaprobowane przez Gemmological Institute of America (GIA). Ten jeden prawdopodobnie jest nadal niezidentyfikowanym, nowym minerałem.

Kolekcja znajduje się w USA i niestety nie jest dostępna online.

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/ciekawostki/najrzadsze-kamienie-swiata-top-5/